Úmrtní list
Vyřídíme za Vás veškeré náležitosti související s vystavením úmrtního listu. Ten bude zaslán vypravovateli pohřbu do třiceti dnů od předání dokladů (občanský průkaz zesnulé/ho) naší pohřební službě. My jej společně s dalšími doklady předáme na matriku v místě úmrtí zesnulé/ho, která poté úmrtní list vystavuje.
Pozůstalostní (notářské) řízení
Provádí Obvodní soud v místě bydliště zemřelé/ho prostřednictvím příslušného notáře, který dědice písemně vyzve k řízení o dědictví.
Vdovské/vdovecké důchody
Žádosti vyřizuje správa sociálního zabezpečení v místě úmrtí. S žádostí o vdovský důchod je nutno předložit úmrtní a oddací list. Pokud jsou oba manželé důchodci, připojují se k žádosti poslední důchodové výměry. Podmínky nároku na vdovský a vdovecký důchod - § 49 a § 50 zákona o důchodovém pojištění.
Nárok na pracovní volno
Dle nařízení vlády č. 108/1994 Sb. mají pozůstalí nárok na pracovní volno s náhradou mzdy:
Přepis změny stavu v občanském průkazu
Tuto opravu provádí oddělení osobních dokladů na úřadu městské části v místě trvalého bydliště. Nový občanský průkaz obdržíte do 30 dnů.
K žádosti o nový OP se předkládá:
Výše uvedené informace o nárocích nutno ověřit na příslušných úřadech.
Nárok na pohřebné
Nárok na pohřebné má osoba:
Nárok na pohřebné tak vzniká typicky v případech, kdy rodičům zemře nezletilé dítě (případně i pěstounům nebo všem, kdo pečují o nezaopatřené dítě). Nebo nárok na pohřebné vzniká ve chvíli, kdy je uspořádán pohřeb zesnulému rodiči nezaopatřeného dítěte.